
1978-1987: Racingsucceser
1. november 1978 vises den nye sportscoupé Prelude. I begyndelsen af 1980 fremstilles den millionte Accord, og i USA begynder man at bygge en bilfabrik i Ohio.
Lige før jul havde Honda indgået en aftale med British Leyland Ltd i England om sammen at udvikle en bil. Den præsenteres i oktober året efter under navnet Triumph Acclaim. Ved årets slutning præsenteres City, som i Norden blev kaldt Jazz.
1982 bliver en milepæl. Honda of America begynder at producere biler, og fra Japan introduceres flere nye modeller - en ny, slankere og mere elegant Prelude og hatchbackvarianter af Accord og Vigor. I juni 1983 præsenteres en ny generation af Accord og Vigor, og i juli debuterer Hondas nye Formel 1-motor, en turboladet 1,5 liters V6, i en Spirit-racerbil kørt af svenskeren Stefan Johansson på Silverstone. Den seje lille sportscoupé CRX vises for første gang.
I maj 1984 er Hondas amerikanske fabrik allerede oppe på en dagsproduktion på 600 biler og med en forventet årstotal på 150.000 biler. I Formel 2 sætter Honda ny rekord ved at vinde 12 løb i træk! I Formel 1 kører Williams med Hondas V6-turbomotor og vinder bl.a. Dallas GP i USA. Der præsenteres en ny Prelude.
I juni 1985 kom en ny Accord, og Keke Rosberg vandt Detroits GP i Formel 1. I juli præsenteres den nye Aerodeck, og i september var det tid til nyheder fra Civic, Ballade og Today.
I 1986 fortsætter succesen på racerbanerne, og allerede i september erobrer Williams-Honda VM-titlen for konstruktører. I samme måned præsenteres den intelligente Honda Civic Shuttle Real Time 4WD med visco-kobling. En bil, der i Norden finder to helt nye markeder som minitaxi og varevogn.
I 1987 præsenteredes Legend, og i august kom Prelude 4WS, dvs. med firehjulsstyring. På bilmessen IAA i Frankfurt fik en helt ny modelserie fra Civic verdenspremiere, bl.a. en ny CRX. Legend-modellen er en coupé med smukke linjer. I november stod det klart, at brasilianeren Nelson Piquet i Williams-Honda blev årets Formel 1-verdensmester, og Honda-Williams vandt sin anden konstruktørtitel i træk.

1906-1947: Manden bag navnet
| Historik 2006– | |
|---|---|
| 2006–2007: Tommelfingeren i vejret for den nye CR-V og Civic 5d | |
| 2008–2010: Hybridmodeller dominerer nyhedsflowet | |