Hondas Emma – en frisk 58-årig
Christer Tärnings gule S800 fra 1968 er en af Nordens ældste Honda-biler.
Foto: Camilla Lindqvist
Den er døbt Emma af den tidligere ejer og er et charmerende lille gult energibundt, som får alle til at smile stort, når den kører forbi.
– Det er udelukkende glade smil og vink, når jeg er ude at køre på sommeraftener. Så vidt jeg ved, er det en af de allerældste, fungerende Honda-biler i Norden, siger Christer Tärning, som købte bilen i 2021.
Bilen blev importeret af bilimportøren Salén & Wicander i Stockholm i 1968, som ville se, om Honda-biler passede til det svenske marked. S800 er en af Hondas allerførste sportsmodeller. Den blev produceret i cirka 11.500 eksemplarer mellem 1966 og 1970.
Original stand
Christers eksemplar er i original stand og har fungeret stort set fejlfrit, siden den var ny. Den forrige ejer havde den i hele 53 år!
– Jeg havde besluttet mig for at anskaffe en model af hver sportsbil, som Honda har produceret. Jeg kendte til netop denne bil, men tænkte, at der ikke var en chance i verden for at få fingrene i den. Men pludselig kom den på auktion – og sælgeren ville meget gerne have, at den kom til et Honda-hjem, hvilket den har gjort.
I Christers garage står der nemlig også en Honda S2000, en Honda NSX fra 2017 (!) samt en Honda Civic Type R fra 2016. Familien har også en Honda CR-V og et par Honda-motorcykler. Christer har kørt Honda siden 1990. Det begyndte med en Honda CR-X, og derefter har han kørt og ejet omkring femten Honda-biler.
Sportsbiler stiger i værdi
– Mange gange, når man køber en ny bil, er det utroligt dyrt at rulle ud fra forhandleren på grund af værditabet. Men det gælder ikke sportsbiler; de kan i stedet stige i værdi. Min svaghed er, at jeg køber sportsbiler – jeg sælger dem ikke. Og så gælder det om at vælge med omhu.
Da Honda begyndte at producere sportsbiler i 1960'erne, blev de anset for at være meget teknisk avancerede for deres tid. Det, der gjorde S800 speciel, var, at Honda tog meget teknologi og filosofi med fra motorcykelverdenen. Honda kørte succesfuldt ræs med S800, specielt i Japan, for eksempel i et 24-timers løb i 1968.
Den ekstremt højtydende motor, en lille firecylindret 791 cc-motor, kunne tage omkring 9.000 omdrejninger. Det var næsten racing-niveau for omdrejningstallet. Trods den lille motor udviklede bilen omkring 70 hestekræfter. Det gav en meget høj effekt per liter for sin tid, omtrent på niveau med betydeligt dyrere sports- og racerbiler. I 1960'erne var dette ret sensationelt fra så lille en motor.
Bilen var desuden udstyret med fire karburatorer, hvilket var avanceret og usædvanligt i en lille serieproduceret bil. Det gav hurtig gasrespons, en sportslig karakter og høj ydeevne.
Nyt som bilmærke
Det måske mest imponerende var, at Honda var så nyt som bilmærke. Virksomheden havde først for alvor startet bilproduktion få år forinden og udfordrede allerede etablerede mærker med avanceret motorteknologi, høj kvalitet og ingeniørdrevet udvikling. Det skabte stor opmærksomhed internationalt og banede vejen for, at Honda kunne vokse til en global bilgigant.
– Honda er det bedste mærke; det passer mig optimalt af alle bilmærker. Fordelen ved Hondas sportsbiler er, at jeg ikke behøver at skrue i dem. De fungerer jo bare!
Fakta om Honda S800
Honda S800 Cabriolet, årgang 1968, venstrestyret, med hardtop.
Mål: Længde 3.335 mm, bredde 1.400 mm, højde 1.215 mm, hjulafstand 2.000 mm
Vægt: 740 kg
Vandkølet motor: Cylindervolumen: 791 cc, række-fire i en 45-graders vinkel med dobbelte overliggende, kædedrevne knastaksler, der virker direkte på ventilerne uden vippearme. To ventiler pr. cylinder. Krumtapakslen og plejlstængerne er rullelejede.
Tophastighed: 160 km/t
Acceleration: 0-100 km/t på 13 sekunder
Effekt: 70 hk ved 8.000 omdr./min.
Moment: 6,7 kpm ved 6.000 omdr./min.
Boring x slaglængde: 60 x 70 mm
Kompressionsforhold: 9,2:1 Fire Venturi Keihin-karburatorer. Firetrins fuldsynkroniseret gearkasse, der driver en stiv bagaksel.
Hjuldimension: 145x13 Karrosseriet hviler på en stålramme.
Bremsesystem: Tokreds med skiver foran og tromler bagpå.
Antal ejere: To
Sjove fakta: Den belgiske tegneseriefigur Splint (fra Splint & Co.) kørte i en hvid S800 – hvilket gjorde Christer Tärning interesseret i bilen allerede i en ung alder. Christer bruger sin S800 til udflugter og kører også veteranbilsløb, for eksempel Prins Bertil Memorial i Stockholm.